Remont i akustyka stropu drewnianego

Kupując mieszkanie w „starym budownictwie” na ogół liczymy się z koniecznością przeprowadzenia remontu: wymiany okien, instalacji, naprawą tynków i podłogi. O ile większość tych prac nie stanowi znacznych problemów, o tyle konieczność ingerencji w podłogę budzi nasz niepokój odnośnie stanu drewnianych belek stropowych i rodzi pytanie, co zrobić z ugięciem podłogi w środku pokoju.

Dzień, w którym kupiliśmy lub dostaliśmy w spadku mieszkanie w „starym budownictwie”, bywa jednym z szczęśliwszych w życiu. Mieszkania takie charakteryzują się dużą powierzchnią użytkową, znaczną kubaturą i prawie nieograniczonymi możliwościami przeróbek. Niestety, oglądając dokładniej pomieszczenia odkrywamy, że trzeba będzie wymienić okna, instalacje, ułożyć nowe kafelki, naprawić tynki i podłogi.

O ile większość tych prac nie stanowi znacznego problemu, o tyle konieczność ingerencji w podłogę budzi nasz niepokój odnośnie stanu drewnianych belek stropowych i rodzi pytanie, co zrobić z ugięciem podłogi w środku pokoju.

Na szczęście, najczęściej nasze obawy są przedwczesne. Jeżeli w przeszłości mieszkanie nie było wielokrotnie zalewane wodą, to belki stropowe są na ogół „zdrowe”, i takie pozostaną przez następne dziesiątki a może setki lat. Drewno w starym stropie pochodzi z drzew, z których rzadko kiedy pozyskiwano żywicę. Przecięcie starej deski podłogowej bądź przestruganie fragmentu belki stropowej powoduje, że w powietrzu wyczuwa się zapach lasu. Szkoda, że jest on tak rzadko obecny we współczesnych tartakach. Niestety, obecnie większość przerabianego drewna jest w znacznym stopniu pozbawiona żywicy - naturalnego środka ochrony przed szkodnikami.

A więc belki w naszym starym stropie są najprawdopodobniej „zdrowe”, jednakże strop na skutek wieloletniego użytkowania jest zazwyczaj ugięty. Ugięcia stropów w pomieszczeniu o szerokości 5,5 m dochodzą nawet do 6 cm. Jak sobie z tym poradzić ?

Jest bardzo prosty sposób. Należy usunąć ciężki materiał zalegający w stropie, czyli tzw. polepę, i w to miejsce ułożyć lżejszy materiał (ale nie za lekki). Zbyt lekki materiał w stropie nie zapewni nam właściwej izolacyjności akustycznej. Optymalnym materiałem na wymianę jest keramzyt. To lekkie, ceramiczne, porowate kruszywo jest w stanie stworzyć odpowiednią barierę przed przenikaniem hałasu i dźwięków uderzeniowych. Ponadto pomoże skutecznie wypoziomować strop, czyli zniwelować efekt ugięcia. Dodatkowo na podsypce z odpowiedniego keramzytu można układać płyty podłogowe suchego jastrychu, a na nich każdy rodzaj posadzki, np.: wykładzinę, panele, płytki ceramiczne.

Badając akustykę stropów drewnianych opracowano rozwiązanie, które pozwala na odciążenie stropu, wyrównanie jego płaszczyzny i uzyskanie izolacyjności akustycznej przewyższającej o około 20% wymagania normowe. (Patrz tabela)

Poniżej prezentujemy „krok po kroku” jak wykonać remont stropu drewnianego.

1. warstwy starego stropu usuwamy aż do odsłonięcia drewnianej konstrukcji stropu ze ślepym pułapem

krok_1.jpg

2. na deskach ślepego pułapu układamy papier woskowany lub folię o wysokiej paroprzepuszczalności

krok_2.jpg

3. układamy Leca® KERAMZYT izolacyjny M przy grubości warstwy do 9 cm, lub Leca® KERAMZYT izolacyjny L przy większych grubościach

krok_3.jpg

4. wykonujemy warstwę rozdzielającą ze szprycu cementowego grubości 2 mm

krok_4.jpg

5. z Leca® KERAMZYTU podsypkowego wykonujemy podkład o grubości 2-10 cm

krok_5.jpg

6. układamy podłogę pływającą z płyt suchego jastrychu

krok_6.jpg

7. wykonujemy posadzkę z terakoty, paneli, wykładziny, itp.

krok_7.jpg

8. od spodu stropu mocujemy wełnę mineralną…

krok_8.jpg

9. … następnie ruszt metalowy …

krok_9.jpg

10. ... i wykonujemy sufit z płyt gipsowo - kartonowych (np. ognioodpornych)

krok_10.jpg

Każda z warstw przedstawionego rozwiązania spełnia określone funkcje:

  •  płyta podłogowa suchego jastrychu to podłoże nośne pod posadzki i pierwszy z ciężkich elementów masy stropu izolujący od dźwięków powietrznych oraz dodatkowo zabezpieczający przed rozprzestrzenianiem się ognia;
  •  Leca® KERAMZYT podsypkowy to element, który:

– poziomuje ugięty strop,

– jako jeden z najcięższych keramzytów (ciężar nasypowy ~500 kg/m3) wprowadza dodatkową masę (przeciw dźwiękom powietrznym),

– jako materiał sypki (nie sztywny) tworzy izolację tłumiącą dźwięki uderzeniowe,

– izoluje przeciwogniowo;

  •  szpryc cementowy rozgranicza dwa rodzaje keramzytu i przeciwdziała ich mieszaniu się;
  •  Leca® KERAMZYT izolacyjny M (średnioziarnisty) lub Leca® KERAMZYT izolacyjny L (gruboziarnisty) to lekki keramzyt (o ciężarze nasypowym ok. 300 kg/m3) o porowatej strukturze tłumiącej dźwięki powietrzne;
  •  membrana paroprzepuszczalna lub papier woskowany zapobiega przesypywaniu się kruszywa pomiędzy deskami ślepego pułapu;
  •  wełna mineralna to materiał tłumiący dźwięki powietrzne i izolujący przeciwogniowo;
  •  dwie warstwy płyty gipsowo-kartonowej to materiał zwiększający masę stropu, izolujący od dźwięków powietrznych oraz zabezpieczający przeciwogniowo strop od spodu.

 

Wyniki badania izolacyjności akustycznej tak wykonanego stropu przedstawiono w tabeli.

 

Wyniki badań

Wartości dopuszczalne zgodnie z PN-B-02151-3:1999 tablica 2 poz.1 kol. 3 i 4

Budynek mieszkalny strop pomiędzy mieszkaniami o konstrukcji jak na rys.

Strop pomiędzy każdym z pomieszczeń mieszkania i każdym z pomieszczeń sąsiedniego mieszkania

 

R’A1

 

L’n,w

Minimalny wymagany współczynnik R’A1 (określający poziom izolacyjności od dźwięków powietrznych)

Maksymalny dopuszczalny współczynnik L’ n,w

(określający poziom izolacyjności od dźwięków uderzeniowych)

 

dB

Badanie stropu nr. 1

60

45

51

58

Badanie stropu nr. 2

59

48

 

Suche kruszywo Leca® KERAMZYT dostarczane jest w workach 55 l i big-bagach z dodatkowym szczelnym foliowym wkładem w środku.

 

Więcej informacji na www.netweber.pl

 

Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o.

marka Weber Leca® – Zakład Produkcji Keramzytu

ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew

tel.: (58) 535 25 95

infolinia: 801 620 000

e-mail: kontakt.weber@saint-gobain.com

www.netweber.pl